U organizaciji UNIQA osiguranja, Policijske akademije i gimnazije „Petar I Petrović Njegoš” iz Danilovgrada, u prostorijama Policijske akademije održana je panel diskusija pod nazivom „Sigurni na četiri točka“. Na panelu su, maturantima Gimnazije, govorili profesor Mašinskog fakulteta, dr Sreten Simović, profesor Policijske akademije i sudski vještak, mr Radivoje Sokić, Vladimir Marković, izvršni direktor UNIQA neživotnog osiguranja, kao i Boris Đurović, izvršni direktor UNIQA životnog osiguranja.
Profesor dr Sreten Simović je u uvodnom predavanju rekao da se često čuje da saobraćaj zavisi od vozača, vozila, saobraćaja i okoline: „Zapravo, sve zavisi od nas – ljudi. Vozač, kao NEKO ko upravlja vozilom, odnosno drugi učesnici u saobraćaju; vozilo koje NEKO održava, odnosno odgovoran za njegovo tehničko stanje; put je NEKO napravio i okolina – koja zavisi od NAS.”
Potom je istakao da su mjere vrlo jednostavne: „Ono što treba da uradimo je vrlo jednostavno, a problem je što je to teško sprovesti. Treba da poštujemo saobraćajne propise jer nas oni neće dovesti ni u jedan problem kakav on bio – bilo da smo vozači ili pješaci.”
Profesor Sokić ističe da su problemi mnogobrojni i da se uvijek postavlja pitanje kako ih riješiti.
„Kada se identifikuje počinilac prekršaja, on se mora što prije kazniti. Kad kazna stupi na snagu, taj počinilac se mora pridržavati iste. Međutim, dešava se da u 99% slučajeva kad, na primjer, oduzmemo vozačku dozvolu, osobe koje su kažnjene ne poštuju odluku suda i voze uprkos tome što ne posjeduju vozačku dozvolu. Dakle, od nas samih zavisi ponašanje u saobraćaju, jer smo mi ti koji odlučujemo hoćemo li voziti brzo, biti pod uticajem alkohola, hoćemo li se pridržavati saobraćajnih pravila, odnosno odluka nadležnih institucija”, kaže profesor Sokić i dodaje da ništa bolje nije izmišljeno od sigurnosnog pojasa, a da je spasilo više života u saobraćaju: „Nekorišćenje sigurnosnog pojasa, iz mog iskustva kao sudskog vještaka, najizraženije je u Podgorici.”
Predstavnici UNIQA osiguranja govorili su o glavnim aspektima i ulozi osiguranja kada je saobraćaj u pitanju. Srednjoškolcima je objašnjena razlika između obaveznog osiguranja od autoodgovornosti i kasko osiguranja, upoznati su sa pojmom Evropskog izvještaja u slučaju da dođu u situaciju kada se dogodi osigurani slučaj, kao i u kojim slučajevima šteta neće biti isplaćena od strane osiguravajuće kuće.
Izvršni direktor UNIQA neživotnog osiguranja, Vladimir Marković je, kroz interaktivno izlaganje, objasnio razliku između zakonski obaveznog osiguranja od autoodgovornosti i kasko osiguranja.
„Kod obaveznog osiguranja od autoodgovornosti, osiguranje pokriva štetu nastalu trećem licu, onome ko nije kriv, a u slučaju kasko osiguranja pokriva se onome ko je vlasnik. Na primjer, kasko može pokrivati krađu vozila, dok kod obaveznog osiguranja tog pokrića nema jer nema učesnika u saobraćaju” i dodaje da osiguravajuće kuće ne postoje naplata šteta između zainteresovanih strana trajala bi dugo i često bi bila nasilna.
Boris Đurović, kao nekadašnji direktor za brigu o korisnicima, tehnologije i pravne poslove u UNIQA neživotnom osiguranju, objasnio je šta se dešava u situacijama sa osiguranjem kada se lica koja učestvuju u saobraćaju ne pridržavaju propisa ili učine grube greške prilikom upravljanja vozilom: „Neke od mnogobrojnih situacija, kada se, prema zakonu, gubi parvo iz osiguranja jesu upravljanje vozilom pod dejstvom alkohola i opojnih droga, napuštanje lice mjesta nakon saobraćajne nezgode, a da prethodno nijeste sačekali službu policije i protivpravno upravljanje vozilom, u smislu otuđenja vozila i slično. Dokle god poštujete saobraćajne propise vi ste zaštićeni u svakoj situaciji, ali onog trenutka kada izađete iz tih okvira, ne stavljate samo sebe u nezavidan položaj, već i druge učesnike u saobraćaju.”
Na kraju panela, organizovan je i kviz znanja na temu bezbjednosti u saobraćaju. Najviše poena među gimnazijalcima osvojila je Ivana Burić, a kao nagradu, koju je obezbijedila UNIQA, dobila je časove u auto školi i polaganje vozačkog ispita.
Učesnici panela dali su značajne savjete budućim mladim vozačima i zajedno apelovali da je odgovornost i poštovanje pravila u saobraćaju na nama samima i da je saobraćaj kakav trenutno imamo rezultat našeg ponašanja.


